ما اعتقاد داریم که وظیفه غایی یک دانشگاه خدمت به جامعه است

گفتاری از رئیس موسسه

در یک صد سال اخیر محیط زیست به شدت از رشد صنعت و فناوری متأثر شده است. این مهم در کشورهای در حال توسعه از شدت بیشتری برخوردار است. بی‌توجهی به محیط زیست از دو ناحیه صورت می‌پذیرد صنعت و جامعه. در صنعت برای کاهش هزینه‌های تولید، بسیاری از پارامترهای زیست محیطی در نظر گرفته نمی‌شود. تولید گازهای سمی گوناگون توسط صنایع مختلف و ورود آن‌ها به جو، بر کیفیت هوای شهرها تأثیر گذاشته و آمار بیماری‌های مختلف را افزایش داده است. از طرف دیگر جامعه به شدت مصرف‌گرا شده و روزانه انبوهی از زباله‌ها سمی و غیرسمی را تولید می‌نماید. عدم جمع‌آوری صحیح این زباله‌ها و کم کاری در آموزش مردم در برخورد با این مسایل، بر شدت رشد آلودگی افزوده است. دادن آگاهی به جامعه و مسئول نمودن آحاد جامعه در برابر آلودگی‌های محیطی می‌تواند عرصه را بر سودجویان غیر منصف تنگ‌تر نموده و جامعه را به سمت جامعه‌ای مسئول و آگاه هدایت نماید. این مهم می‌تواند از سطح جوانان آغاز شود و به سرعت به سایر طبقات جامعه تسری یابد. موسسه آموزش عالی خاوران با اقدامی منحصر بفرد به انجام وظیفه در این رابطه پرداخته است.

در این زمینه این موسسه به دو ابتکار زیر دست زده است:

1- برگزاری سالانه مسابقات دانشجویی زیست محیطی شامل

الف- مسابقه کاریکاتور با مضمون زیست محیطی

ب- مسابقه پویانمایی با مضمون زیست محیطی

پ- مسابقه عکاسی با مضمون زیست محیطی

ج - مسابقه ساخت كليپ كوتاه با مضمون زيست محيطي (حداكثر 100 ثانيه)

البته برای شرکت در این مسابقات لازم است شرکت کنندگان در رابطه با چگونگی تولید یک اثر آموزش ببینند. این موسسه انجام این آموزش را نیز بعهده گرفته است.

2- تولید تصاویر ماهواره ای آلودگی های زیست محیطی و عرضه رایگان آن ها (برای مدت 6 ماه) در سایت سنجش ازدور موسسه جهت آگاهی و استفاده عموم. از آنجا که اصلاحات لازم در رابطه با این تصاویر توسط گروه تخصصی سنجش ازدور این موسسه صورت پذیرفته است، استفاده از این تصاویر برای امر پژوهش دانشجویان در تخصص های مختلف وهمچنین استفاده از این تصاویر در اخبار صدا وسیما برای آگاهی مردم توصیه می شود.

مراجعه روزانه شما عزیزان به سایت فوق و استفاده از مطالب آن و ارسال اثرات هنری خود به این سایت می تواند ما را در امر آموزش و آگاه سازی آحاد جامعه یاری نماید. پیشاپیش از همکاری شما صمیمانه سپاسگزارم.

                                                                                                                         با احترام
                                                                                                                 دکتر محمدرضا مباشری
                                                                                                                    رئیس موسسه آموزش عالی خاوران